
Jakie są etapy wykonywania prac przed układaniem kostki brukowej?
Przed właściwym ułożeniem kostki brukowej trzeba wykonać trzy podstawowe rodzaje prac:
- Prace projektowe oraz wyznaczenie powierzchni, którą chcemy pokryć kostką. Etap ten polega na dokładnym wyznaczeniu powierzchni, na której ma zostać ułożona kostka brukowa oraz wyznaczeniu wysokości na jakiej ma znaleźć się górny poziom nawierzchni. Prace te najlepiej wykonać za pomocą sznurka i metalowych kołków. Na tym etapie również uwzględnić należy sposób odwodnienia terenu, czyli spadki poprzeczne i podłużne.
- Korytowanie powierzchni - przygotowanie miejsca pod ułożenie kostki. Praca ta polega na usunięciu w miejscu ułożenia kostki wierzchniej warstwy roślinności i humusu. W zależności od podbudowy, jaką planujemy, powinno to być na wysokość 20-80 cm (wysokość oraz rodzaj materiałów użytych do wykonania podbudowy zależy od grubości wybranej kostki oraz klasy gruntu rodzimego). Również na tym etapie należy pamiętać o uwzględnieniu spadków poprzecznych i podłużnych (optymalne spadki wahają się w granicach 0,5% - 3,0%).
- Wykonanie podbudowy. Ma ona bardzo istotne znaczenie dla trwałości nawierzchni z kostki brukowej. O konstrukcji podbudowy decyduje przede wszystkim wielkość i rodzaj obciążeń, typ gruntu rodzimego oraz rodzaj użytego materiału stabilizującego podbudowę. Podbudowę należy wykonać z materiałów niespoistych, na uprzednio zagęszczonym, ubitym podłożu (do wykonania podbudowy najczęściej stosuje się kruszywo łamane). Warstwa podbudowy powinna zostać równomiernie rozłożona i zagęszczona. Poniżej przedstawiamy przykładowy schemat, jak powinna wyglądać podbudowa pod kostkę brukową. Ilości podanego materiału mają charakter orientacyjny.
O zasadach postępowania z produktami DROGBRUK dowiesz się więcej z PORADNIKA BRUKARSKIEGO dostępnego TUTAJ