
Dlaczego kolory różnych partii kostki brukowej nie są identyczne?
Stosowane w produkcji kolory są stałe, a dozowanie barwników jest sterowane komputerowo z dużą dokładnością wg stałych receptur. Pewne niewielkie różnice w odcieniach kostek mogą wynikać z naturalnej zmienności surowców – kopalin używanych do produkcji kostki brukowej. Różnice te są szczególnie zauważalne w produktach pochodzących z różnych partii produkcyjnych, szczególnie odległych od siebie czasowo, gdy chodzi o daty produkcji. Różnice te są dopuszczalne przez mające zastosowanie normy. Mianowicie norma dopuszcza istnienie odcieni kolorystycznych jako niezależnych od producenta i spowodowanych naturalnymi wahaniami odcieni surowców.
Odcienie kostek produkowanych mogą się minimalnie między sobą różnić. Dlatego należy w miarę możliwości kupować całą ilość potrzebnej kostki jednorazowo i najlepiej z jednej partii produkcyjnej. Zmiany bowiem we właściwościach surowców, czy też zmiany w warunkach produkcji (np. warunki atmosferyczne) i dojrzewania mogą powodować naturalne różnice w jednolitości zabarwienia pomiędzy partiami produkcyjnymi.
Dlatego zaleca się układanie /mieszanie kostek równocześnie z 3 palet w celu uzyskania najlepszego efektu kolorystycznego i uniknięcia wielkopowierzchniowych różnic w odcieniach koloru nawierzchni. Pozwala to ujednolicić wygląd bruku w przypadku drobnych, naturalnych odchyleń barwy.